Carl Malmsten, "Konsert", fåtöljer

481551

CARL MALMSTEN, "Konsert", fåtölj, formgiven 1923 till Konserthuset som invigdes 1926, ben i bonad björk, klädda i röd plysch, plåtbricka med stolsnummer 54 medföljer, sitthöjd ca 43, höjd 87 cm

PROVENIENS: Stockholms Konserthus

Kantband med släpp, smärre slitage, senare klädsel

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 12

Carl Malmsten,

Budhistorik (17 bud)
3446000
7 200
3445793
7 000
3445999
7 000
3445793
6 800
3441005
6 600

Slutpris SEK:
7 200
725 EUR, 824 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.