Handskrift, diplom m. m., 7 st.

481328

HANDSKRIFT, DIPLOM M. M. (7). Histoire romaine. Handskrift. Avskrift eller manuskript. U. o. o. å.
229 x 184 mm. (168) s. Stänkdekorerat samtida (tidigt 1800-tal ?) pappband. Prydligt präntad inom ram på skrivpapper, troligen av svensk hand. Om romersk historia.

6 betyg, diplom för Bror Salomon von Otter, 1852-1889. Signerade, mestadels försedda med lacksigill.

1) Wenersborgs Elementar-Skola, 1850.

2) Westgötha nation i Uppsala, 1852.

3) Nya Musikaliska Sällskapet i Kristianstad, 1863.

4) Skånska Jagt-Föreningen, 1866.

5) Christianstads Skytte-Sällskap, 1879.

6) Cóldinu-orden, 1889 (undertecknad Carl Bonde).

Inalles 7 dokument. Några med revor och smärre fläckar.

Se text!

Böcker/Kartor, Handskrifter

Budhistorik (10 bud)
3450904
1 700
3450589
1 600
3450902
1 600
3450589
3450901
950

Slutpris SEK:
1 700
171 EUR, 194 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.