Vägglystrar empirestil

481198

VÄGGLYSTRAR, 1 par, empirestil, 1800-tal, för vardera två ljus, delvis äldre delar av brännförgylld brons, slipade glasspjut, behängda med olikslipade prismor, höjd 54 cm

PROVENIENS: Fållans Gård, Trångsund

Omarbetade, kompletterade, enstaka nagg och skador

Belysning, Vägglampor, Diverse

Monter 18

Vägglystrar empirestil

Budhistorik (49 bud)
3444935
11 500
3444933
11 000
3444928
10 500
3444931
10 000
3444928
9 800

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.