Kinesiskt porslin

480863

PORSLIN, 11 dlr, Kina, 1800/1900-tal, huvudsakligen med dekor i emaljfärger, omfattande en penselvas, en vas med hänklar, en tékanna, en lockask för syrsor, en liten lockurna, en kopp med lock, en liten cylindrisk lockask och fyra skålar, penselvasens höjd 26,5 cm, två ställ i trä medföljer

Penselvaen med omfattande lagningar, tekannan med mynningsnagg samt saknar lock, den lilla lockurnan med nagg på mynningen och på lockets kant, en skål med kantnagg, skålen med turkos insida med bruksslitage

Orientaliskt, Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Kinesiskt porslin

Budhistorik (2 bud)

3445808
3441462

Slutpris SEK:
101 EUR, 114 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.