Yataghan

480803

YATAGHAN, turkisk, 1800-tal, klinga med graverad dekor och smedstämpel, fäste klätt i silver besatt med koraller, balja delvis klädd i röd sammet med 2 stora dekorerade silverbeslag, längd 70 cm

smärre lagning och slitage

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (22 bud)
3501930
14 000
3501671
13 500
3501927
13 500
3501671
12 000
3501304
11 500

Slutpris SEK:
14 000
1 410 EUR, 1 602 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.