Fiskservis

480774

FISKSERVIS, TERRIN OCH FISKFAT, fiskservis Jaeger & Co, Tyskland, porslin, 1920-tal, modell "Kopenhagen", underglasyrdekor av fiskar och vattenväxter, bestående av: karott med lock, ovalt uppläggningsfat, såskopp, 19 tallrikar, tallrikarnas diameter ca 23 cm, TERRIN med fat, Adams, Storbritannien, flintgods, "Calyx Ware", 1900-talets andra hälft, dekor av ströblommor, terrinens höjd med fat ca 27,5 cm, FISKFAT, 2 dlr, flintgods, omkring år 1900, otydliga stämplar

Fiskservisens uppläggsningsfat med flera kantnagg, såskoppen med kantnagg, två tallrikar med kantnagg, det stora udda fiskfatet med krackelyr och nagg

Keramik/Porslin

Visas på begäran

Fiskservis

Budhistorik (1 bud)

3449035
2017-09-04 18:07:15

2017-09-05 kl 17:52
Slutpris SEK:
30 EUR, 34 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.