Keramik 1900-tal

480397

KERAMIK, 10 dlr, 1900-tal, bestående av: Josef Ekberg, vas, sgrafitto, Gustavsberg 1925, höjd 11 cm, Gunnar Nylund, vas, stengods, vit glasyr, Rörstrand, 1950-tal, höjd 19,5 cm, Gunnar Nylund, skål, porslin, dekor av kronor i relief, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane, skål, kanna och askfat, stengods, Rörstrand, Eva Jancke-Björk, skål med hänklar samt två koppar, flintgods, målad dekor i grönt och brunt, Bo Fajans, 1930-tal, Munk keramik, Enköping, skål i högbränt lergods med dekor av stiliserade harlekinfigurer, sign Munk G R (Gösta Rubensson), diameter 21 cm

Josef Ekbergvasen med krackelyr invändigt och delvis runt mynningen, Gunnar Nylundvasen och Carl-Harry Stålhaneföremålen andrasortering, Eva Jancke-Björkskålen med obetydlig fotnagg

Keramik/Porslin

Geijersgatan 14, Göteborg

Keramik 1900-tal

Budhistorik

2017-09-06 kl 20:10
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 287 kr.