Axel Einar Hjorth, "Utö", stolar, 3 st.

480308

AXEL EINAR HJORTH, "Utö", stolar, 3 st., modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, furu, höjd 80 cm

LITTERATUR
Jämför Christian Björk, Thomas Ekström och Eric Ericson, Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt, Lund 2009, bild s. 130.

Smärre slitage och mindre ytskador

Möbler, Stolar, Design

Rum 19

Axel Einar Hjorth,

Budhistorik (49 bud)
3466948
19 000
3466947
18 500
3466945
18 000
3466944
17 500
3466939
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 913 EUR, 2 174 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.