Ljusstakar Alexander I sannolikt S:t Petersburg

480108

LJUSSTAKAR, 1 par, Alexander I, sannolikt S:t Petersburg, i den egyptiserande stilen, brännförgylld brons, fotplatta med palmettbård mot pikerad botten, slät avsmalande pelare på fötter, krönt av huvuden med egyptiserande huvuddok, urnformad ljuspipa med palmetter, lösa manschetter, höjd 21,5 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 146, jämför ljusstakar från omkring 1800 i Versailles

Upphovet till den spektakulära modellen härrör från Paris och brukar ibland tillskrivas Claude Galle, men till skillnad mot de traditionella franska förlagorna, som brukar vara brännförgyllda och mörkpatinerade är detta par helt brännförgyllda. Bronsgjutaren Andrei Schreibers verkstad i S:t Petersberg tog upp tillverkningen av bronser efter parismästarnas förebilder. Dekorelement såsom bottenplattans palmettbård förekommer i kandelabrar, ljusstakar och amplar tillverkade av Schreiber. Även gjutkvalitén har en större tyngd än de franska varianterna.

Slitage, en pelare med obetydlig äldre lagning

Diverse, Belysning, Metall

Kundcenter

Budhistorik (11 bud)
3473275
12 500
3471589
3 800
3471217
3 600
3469681
3 400
3466645
3 200

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.