Två fågelskulpturer

479313

DAN LEONETTE (född 1941): Fågel på sockel, rakubränd keramik, ristad signatur på sockeln Dan Leonette samt numrerad 26/150, höjd med sockel ca 23 cm, längd ca 34 cm
BERNT TÖRNER (född 1943): Fågel på ägg, stengods, två delar med ben i metall, på träsockel, ej signerad, höjd med sockel ca 32 cm

Dan Leonettes fågel med obetydligt ytslitage. Berndt Törners fågel har ursprungligen varit fastlimmat vid träplattan men limmet har släppt.

Keramik/Porslin

Två fågelskulpturer

Budhistorik (16 bud)
3445945
1 800
3445822
1 700
3438200
1 600
3444469
3438200

Slutpris SEK:
1 800
181 EUR, 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.