Julporslin Rörstrand

479265

RÖRSTRAND, julporslin, 13 dlr, bestående av: oval grötskål med lock, flintgods, reliefdekor av tomtar, lockknopp i form av tallkvist, formgiven av Alf Wallander, Rörstrand, jugend, märkt Rörstrand undertill samt med konstnärens namn i relief på livet, 2 karotter med lock, flintgods, lockknoppar i form av tomtar, märkta Rörstrand resp. Göteborgs porslinsfabrik, ca 1925, tillbringare, "Herrgårdsjul", porslin, märkt Rörstrand, omkring 1980, 5 glöggmuggar och 4 skålar "God jul", porslin, märkta Rörstrand.

Den ovala grötskålen med krackelyr och missfärgningar. De runda karotterna med krackelyr, den ena också med kantspricka i skålen och den andra med mindre lagning på lockets kant.

Keramik/Porslin

Julporslin Rörstrand

Budhistorik (23 bud)
3448417
3 400
3448288
3 200
3439950
3437643
2 800
3438815
2 600

Slutpris SEK:
3 400
342 EUR, 389 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.