Märta Mååa-Fjetterström, "Rutmattan", matta

478901

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Rutmattan", matta, formgiven 1931, rölakan, signerad MMF, tillverkad före 1942, 290 x 210 cm

saknar fransar, jämt slitage, mindre lagning

Mattor/Textilier, Design

Märta Mååa-Fjetterström,

Budhistorik (22 bud)
3476843
25 000
3476835
24 000
3476842
23 000
3476835
22 000
3476757
21 000

Slutpris SEK:
25 000
2 518 EUR, 2 860 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.