Fina band 4 volymer bl.a. 1800-tal

476796

FINA BAND (4). Den svenska psalm-boken... + Evangelier och Epistlar... Stockholm, P. A. Brodin, 1784.
Liten 8vo (ca 150x90 mm). Illustrerad med träsnittsplanscher. Två samtida gröna skinnband, pärmar med gulddekor i form av en meanderbård, i mitten guldpressat monogram F. G. D., guldornerade ryggar med röda titelfält, helt guldsnitt.
Med Wilhelm Edouard Westmans namnteckning på försättsbladet, daterad 1827.
Proveniens: Wilhelm Edouard Westman, i arv till Elisabeth Falkenberg, f. Westman;
Band från Gustaf Hedbergs bokbinderi: (DE GEER, LOUIS). Hjertklappningen på Dalvik. Novell af L. D. G. Stockholm, L J. Hjerta, 1841.
Blått hfrbd från tidigt 1900-tal, rikt guldornerad rygg med röda titelfält, marmorerade snitt. Omslag medbundet.
Samt: Svenska Psalmboken, Stockholm 1852.
Rött samtida skinnband, guldornerad rygg med lyra, helt guldsnitt.
4 volymer.

Delvis nötta band och blekta ryggar, vissa anteckningar, småfläckar.

Böcker/Kartor, Teologi/Filosofi

Budhistorik (20 bud)
3490278
3490264
3490277
3490264
1 900
3489829
1 800

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.