Karta över Skandinavien av Mercator

476765

SKANDINAVIEN. MERCATOR, GERHARD. Svecia et Norvegia cum confinys. Amsterdam tidigt 1600-tal.

Kolorerad graverad karta med kartusch i färger. Mått ca 365x480 mm. Ramad.

Ginsberg 34. Ur Atlas sive Cosmographicae som utkom i Duisburg 1595.

Mittveck något nött, liten lagning i nedre del.

Böcker/Kartor, Kartor/Atlaser

Budhistorik (15 bud)
3474815
4 200
3475180
3474815
3 600
3474113
3 400
3474814
3 400

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.