4 fortifikationsplanscher A.G. Oxenstierna

472573

OXENSTIERNA (AF KORSHOLM OCH WASA), AXEL GABRIEL. 2 handritade planscher över befästningar, fortifikationer, tusch och akvarell, båda signerade, 1 daterad Carlberg, 5 februari 1802.
varierande mått, ca 210x360 - 435x570 mm. Titlar: "Bro-Skants" och "Approcher".
Några skador, förluster i nedre del, några revor och veck, småfläckar.
Tillsammans med ytterligare 2 planscher, troligen också av Oxenstierna.
4 planscher.

Axel Gabriel Oxenstierna (född 1787-10-13 i Vasa - skjuten 1808 i Norge). Kadett vid Karlberg 1800-10-13. Utexaminerad 1804-09-22.

Köpt på Bokauktionskammaren, Stockholms Auktionsverk, 20 oktober 1975, nr 6008 (såldes för 145 kr).

Se text

Böcker/Kartor, Planscher/Planschverk, Vapen/Medaljer

Rum 9, Vagga 2

Budhistorik (5 bud)
3508148
500
3507248
450
3503953
3499205
3488861

Slutpris SEK:
500
51 EUR, 59 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Slakthusgatan 22
Växel tel 08-686 98 80

Helsingfors
Växel +358 9 35 426 700

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7
Baltzarsgatan 6

Antikskolan

» Läs mer