Kindjal

472296

KINDJAL, daterad 1891, klinga med 2 blodrännor, fäste med kavelplattor av horn och beslag i vitmetall, balja klädd i svart skinn med beslag i plåt med svärtad dekor märkt KKV, längd 50 cm

slitage

Vapen/Medaljer

Monter 27

Kindjal

Budhistorik (51 bud)
3499782
13 000
3499064
12 500
3499773
12 000
3499064
11 500
3499765
11 000

Slutpris SEK:
13 000
1 309 EUR, 1 487 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.