Saif

471988

SAIF, indo-persisk, 1800-talets slut, bred eneggad klinga, fäste i silver med graverad dekor, balja i silver med graverad dekor och genombrutna beslag, längd 82 cm
Proveniens Rashammar

ett parerstångsslut saknas

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Saif

Budhistorik (20 bud)
3480214
15 500
3501526
15 000
3480214
14 500
3501524
14 000
3480214
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 514 EUR, 1 772 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.