Yataghan

470665

YATAGHAN, ottomansk, daterad 1848, klinga med blodränna, inläggning med signatur och datering, fäste i silver, kavelplattor av horn, balja i svart skinn med 2 stora beslag i dekorerat silver, längd 79 cm
Proveniens Rashammar

fästet med avslag,

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (16 bud)
3499021
10 500
3499024
10 500
3499021
9 200
3498983
9 000
3499010
9 000

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.