Yataghan

470468

YATAGHAN, klinga med signatur och datering, förgyllt fäste besatt med glasstenar och koraller, kavelplattor av horn med piquering av mässing och besatt med koraller, balja i svart skinn med dekorerade försilvrade beslag, längd 72,5 cm
Proveniens Rashammar

några små koraller i fästet saknas, sannolikt senare klinga

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (22 bud)
3501584
12 500
3501609
12 000
3501584
11 000
3501604
10 500
3501584
9 800

Slutpris SEK:
12 500
1 259 EUR, 1 430 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.