Yataghan

470373

YATAGHAN, turkisk, klinga med blodränna, daterad 1810 och signatur i mässing, fäste i vitmetall med spår av förgyllning, balja i vitmetall med genombruten dekor, längd 75,5 cm
Proveniens Rashammar

slitage, smärre komplettering

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (31 bud)
3500124
14 000
3497600
13 500
3500122
13 500
3497600
13 000
3500119
12 500

Slutpris SEK:
14 000
1 368 EUR, 1 600 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.