Yataghan

470363

YATAGHAN, damaskerad klinga, ryggen närmast fästet daterad 1826, senare fäste i silver med niellodekor, balja klädd med dekorerad silverplåt, längd 88,5 cm
Proveniens Rashammar

fästet med skador och lagningar

Vapen/Medaljer

Yataghan

Budhistorik (19 bud)
3500742
14 000
3500231
13 500
3500483
13 000
3500231
12 500
3498989
12 000

Slutpris SEK:
14 000
1 368 EUR, 1 600 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.