Yataghan

470349

YATAGHAN, turkisk, troligen 1700-tal, klinga med blodränna och inläggningar av mässing, fäste i mässing, balja klädd med dekorerad silverplåt med mässingsbeslag, längd 72 cm
Proveniens Rashammar

baljans silverdel senare

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (33 bud)
3501558
16 000
3501551
15 500
3501533
15 000
3501516
14 500
3501510
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 563 EUR, 1 829 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.