Yataghan

469929

YATAGHAN, ottomansk, 1800-tal, klinga med blodränna och inskription, fäste med beslag i vitmetall, kavelplattor av ben, längd 71,5 cm
Proveniens Rashammar

skador på fästet

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Yataghan

Budhistorik (8 bud)
3499925
4 200
3497669
3488731
2 400
3488729
3485804

Slutpris SEK:
4 200
423 EUR, 480 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.