Slaglåspistol enligt Whitelocks patent

469658

SLAGLÅSPISTOL, svensk, 1840-tal, enligt Whitelocks patent, rund pipa, kaliber ca 16 mm, varbygeln stämplad "Whitelocks Patent", stock i björk med hornnäsa, längd 34 cm

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Budhistorik (39 bud)
3501545
18 000
3501537
17 500
3501532
17 000
3501532
16 500
3501527
16 000

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.