Kammarladdningspistol

469640

KAMMARLADDNINGSPISTOL, 1800-talets andra hälft, signerad I Steinbach in Kissingen, räfflad oktagonal pipa med signatur, kaliber 10,5 mm, löstagbar kammare som kan föras bakåt på en gångjärnsförsedd tapp, graverat bakåtvänt lås, ställbart tryck, varbygel med fingerstöd, halvstock i valnöt, längd 40 cm

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Kammarladdningspistol

Budhistorik (30 bud)
3500409
26 000
3500402
25 000
3500398
24 000
3500396
23 000
3500394
22 000

Slutpris SEK:
26 000
2 618 EUR, 2 974 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.