Slaglåspistoler i schatull

469316

SLAGLÅSPISTOLER, 1 par, i schatull, belgiska, 1800-talets mitt, avskruvbara pipor med crollédamaskering, Liege-stämplade, kaliber 12 mm, graverade boxlås med sidohanar, dolda avtryckare, kolvar i ebenholts med skuren dekor, tumplåtar i silver, längd 19 cm, det sammetsfodrade schatullet innehåller även en dolk med graverad dekor, nätskuret skaft med pärlemorinläggningar, knapp med stålskuren dekor, samt en kultång, dosa för knallhattar och laddstock

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Slaglåspistoler i schatull

Budhistorik (18 bud)
3501046
15 500
3501044
15 000
3501040
14 500
3501028
14 000
3500990
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 561 EUR, 1 773 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.