Flintlåspistoler av Jacob Kuchenreuter

467423

FLINTLÅSPISTOLER 1 par, signerade Jacob Kuchenreuter (Steinweg 1709-1783), nålräfflade oktagonala pipor med signaturer i silver, kaliber ca 12,5 mm, ställbara snälltryck, pistolerna numrerade 1 och 2, helstockar med nätskurna kolvar och hornnäsor, järnbeslag, längd 41 cm

en hane möjligen inte ursprunglig, kolvsprickor, klaffsikte saknas

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Budhistorik (7 bud)
3501894
30 000
3501873
29 000
3495768
28 000
3493115
24 000
3486579
20 000

Slutpris SEK:
30 000
2 931 EUR, 3 429 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.