Flintlåspistol signerad Chaillot

466579

FLINTLÅSPISTOL, empire, 1800-talets början, signerad Chaillot a Dijon (1800-1845), dubbelpipig med guldpunsade smedstämplar på kammarstyckena, signerade och graverade lås, graverade hanar, helstock i valnöt med nätskuren kolv, graverade stålbeslag, längd 30 cm

stockspricka, en hane bruten

Vapen/Medaljer

Budhistorik (36 bud)
3501689
11 500
3501470
11 000
3493118
10 500
3501465
10 500
3493118
10 000

Slutpris SEK:
11 500
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer