Flintlåspistol signerad Chaillot

466579

FLINTLÅSPISTOL, empire, 1800-talets början, signerad Chaillot a Dijon (1800-1845), dubbelpipig med guldpunsade smedstämplar på kammarstyckena, signerade och graverade lås, graverade hanar, helstock i valnöt med nätskuren kolv, graverade stålbeslag, längd 30 cm

stockspricka, en hane bruten

Vapen/Medaljer

Budhistorik (36 bud)
3501689
11 500
3501470
11 000
3493118
10 500
3501465
10 500
3493118
10 000

Slutpris SEK:
11 500
1 158 EUR, 1 316 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.