Kortsvärd

464275

KORTSVÄRD, turkiskt, 1800-tal, klinga med damaskerat mittfält, smedstämpel, förgyllt mässingsfäste, sammetsklädd balja med 2 mässingsbeslag, längd 52 cm
Proveniens Rashammar

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Kortsvärd

Budhistorik (26 bud)
3501087
16 500
3501081
16 000
3501072
15 500
3501078
15 500
3501072
15 000

Slutpris SEK:
16 500
1 662 EUR, 1 888 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.