Slaglåspistol med fyra pipor

461362

SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets mitt, signerad A Schuler in Suhl, 4-pipig wender, oktagonala räfflade friliggande pipor kopplade i par med kornet, numrerade 1-4, kaliber ca 6,5 mm, nr 1 signerad, spärr för piporna framför varbygeln, graverat lås och graverade hanar, 2 avtryckare med ställbart tryck, kannelerad kolv, kolvslut med skuren dekor, längd 31 cm

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Slaglåspistol med fyra pipor

Budhistorik (17 bud)
3501183
16 000
3501179
15 500
3501174
15 000
3501164
14 500
3501160
14 000

Slutpris SEK:
16 000
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer