Slaglåspistol med fyra pipor

461362

SLAGLÅSPISTOL, 1800-talets mitt, signerad A Schuler in Suhl, 4-pipig wender, oktagonala räfflade friliggande pipor kopplade i par med kornet, numrerade 1-4, kaliber ca 6,5 mm, nr 1 signerad, spärr för piporna framför varbygeln, graverat lås och graverade hanar, 2 avtryckare med ställbart tryck, kannelerad kolv, kolvslut med skuren dekor, längd 31 cm

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Slaglåspistol med fyra pipor

Budhistorik (17 bud)
3501183
16 000
3501179
15 500
3501174
15 000
3501164
14 500
3501160
14 000

Slutpris SEK:
16 000
1 563 EUR, 1 829 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.