Tändnålspistol av Dreyse

Föregående | Översikt | Nästa

460712

TÄNDNÅLSPISTOL, Johann Nicolaus von Dreyse, Sömmerda Preussen, omkring 1830, blånerad pipa med text: getheilte Patronen Caliber der Zündspiegel 0.40 Caliber der Kugel 0.42, samt med mästarstämpel och den Preussiska örnen, spännarm på höger sida, säkring bakom avtryckaren, valnötsstock med nätskuren kolv, längd 29,5 cm

smärre träskador, samt slitage av spännarmen på pipan

Vapen/Medaljer

Monter 18

460712 - Tändnålspistol av Dreyse
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Tändnålspistol av Dreyse

Budhistorik

4 dagar kvar
Avslutas: 2017-09-24 kl 20:20
AKTUELLT BUD SEK:
0
Utropspris SEK:
25 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 325 kr.

Kontakt

Kundtjänst tel 08-453 67 10
info@auktionsverket.se

Magasin 5
Växel tel 08-453 67 00

Globen
Växel tel 08-686 98 80

Mer info

Onlineauktioner

Magasin 5
Palermogatan 19
Stockholms Frihamn

Globen
Slakthusgatan 22
Johanneshov

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Filialer

Göteborg
Geijersgatan 14
Malmö/Köpenhamn
Engelbrektsgatan 7

Ordinarie öppettider
mån-fre kl 10-17
lunchstängt kl 13-14

Antikskolan

» Läs mer