Tändnålspistol av Dreyse

460712

TÄNDNÅLSPISTOL, Johann Nicolaus von Dreyse, Sömmerda Preussen, omkring 1830, blånerad pipa med text: getheilte Patronen Caliber der Zündspiegel 0.40 Caliber der Kugel 0.42, samt med mästarstämpel och den Preussiska örnen, spännarm på höger sida, säkring bakom avtryckaren, valnötsstock med nätskuren kolv, längd 29,5 cm

smärre träskador, samt slitage av spännarmen på pipan

Vapen/Medaljer, Militaria och samlarvapen

Visas på begäran

Tändnålspistol av Dreyse

Budhistorik (7 bud)
3501019
20 000
3501017
15 500
3500115
6 000
3500113
5 000
3499504

Slutpris SEK:
20 000
1 954 EUR, 2 286 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.