Kammarladdningspistol av Tanner

459463

KAMMARLADDNINGSPISTOL, tysk, signerad Tanner in Hannover, 1800-talets andra hälft, rund pipa kaliber 7 mm, roterbar kammare som laddas uppifrån, antändning med "priming tube" som sticker ut ur kammaren, graverat och signerat boxlås med sidohane, ställbart snälltryck, nätskuren valnötskolv, graverade stålbeslag, längd 35 cm

Vapen/Medaljer

Monter 18

Budhistorik (9 bud)
3500228
13 500
3499790
13 000
3500225
13 000
3499790
9 000
3499098
7 200

Slutpris SEK:
13 500
1 359 EUR, 1 544 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.