Kindjal rysk

458538

KINDJAL, rysk, omkring 1900, klinga med blodrännor och smedstämpel, fäste och balja en suite i silver med niellodekor, märkt Kaukasus, baljan stämplad, längd 58 cm
Proveniens Rashammar

Vapen/Medaljer

Kindjal rysk

Budhistorik (21 bud)
3499067
9 800
3499494
9 600
3499067
9 400
3499492
9 200
3499067
7 800

Slutpris SEK:
9 800
987 EUR, 1 121 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.