Slaglåspistol

456154

SLAGLÅSPISTOL, tysk, 1700-tal, ändrad från flintlås, oktagonal pipa dekorerad med bladslingor och text A Ansbach, låset märkt IM Haman, säkring, helstock med graverade mässingsbeslag och hornnäsa, längd 38 cm

smärre träskador

Vapen/Medaljer

Monter 24

Slaglåspistol

Budhistorik (9 bud)
3501043
6 600
3501041
6 400
3501025
6 200
3499544
6 000
3499544
5 400

Slutpris SEK:
6 600
645 EUR, 754 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.