Knallpillerpistol

455607

KNALLPILLERPISTOL, 1800-talets först hälft, signerad H Leman, oktagonal pipa, mekanism försedd med knallpillerdosa med manuell frammatning av knallpiller, stock i valnöt med kannelerad kolv och stålbeslag, längd 42 cm

trälagningar

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Knallpillerpistol

Budhistorik (36 bud)
3498788
16 000
3498793
16 000
3498788
15 500
3498786
15 000
3498782
14 500

Slutpris SEK:
16 000
1 611 EUR, 1 830 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.