Slaglåspistol signerad Contriner

455502

SLAGLÅSPISTOL, 1840-tal, signerad Johann & Sohn Carl Contriner, (Wien), för målskytte, finkalibrig pipa med oktagonalt kammarstycke, kaliber 5 mm, ställbart tryck, kraftig valnötskolv, längd 26 cm

Träskador

Vapen/Medaljer

Monter 18

Budhistorik (8 bud)
3501616
4 400
3501544
4 200
3501544
3500949
3500947
2 800

Slutpris SEK:
4 400
400 EUR, 429 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.