Amerikanskt ordenssvärd

455096

ORDENSSVÄRD, amerikanskt, klinga med etsad och förgylld dekor och påskrift:Andrew J Rider, tillverkarstämpel Mc Lilley & Co, Columbus Ohio, korsformat fäste i nysilver, kavel i ben dekorerat med krönt monogram och kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, blank stålbalja med dekorerade beslag, längd 88 cm
Proveniens: Rashammar

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Amerikanskt ordenssvärd

Budhistorik (5 bud)
3500537
1 800
3500532
1 700
3497510
1 600
3483444
3481939

Slutpris SEK:
1 800
163 EUR, 176 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.