Värja för ämbetsman

455071

VÄRJA, svensk, för ämbetsman, klinga med etsad dekor, förgyllt mässingsfäste, parerplåt a clavier dekorerad med lilla riksvapnet, kavelplattor av pärlemor, svart skinnbalja med två förgyllda och graverade mässingsbeslag, längd 95 cm
Proveniens Rashammar

baljans söm sprucken

Vapen/Medaljer

Värja för ämbetsman

Budhistorik (12 bud)
3499050
2 400
3498974
3494631
3490532
1 900
3490529
1 800

Slutpris SEK:
2 400
234 EUR, 274 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.