Flintlåspistol av Bass London

454967

FLINTLÅSPISTOL, brittisk, signerad Bass, London (John B. 1761-1794), fyrpipig, avskruvbara numrerade pipor 1-4, proof-stämplar, pipväljare som avfyrar 2 pipor i taget, signerat och graverat boxlås, säkring, valnötskolv med tumplåt, längd 22 cm

beslaget bakom varbygeln lagat, kantskada på varbygeln

Vapen/Medaljer

Visas på begäran

Flintlåspistol av Bass London

Budhistorik (26 bud)
3501227
23 000
3501223
22 000
3501218
21 000
3501214
20 000
3501214
19 500

Slutpris SEK:
23 000
2 364 EUR, 2 693 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.