Trepipig flintlåspistol

454778

FLINTLÅSPISTOL, brittisk, signerad Cartmell Doncaster (Thomas C 1799-1827) trepipig, avskruvbara pipor numrerade 4-6, stomme i mässing med signerat och graverat boxlås, pipväljare och proof-stämplar, dold avtryckare, säkring, nätskuren kolv i valnöt med tumplåt i silver, längd 16 cm

smärre träskador

Vapen/Medaljer

Monter 18

Trepipig flintlåspistol

Budhistorik (17 bud)
3499508
11 500
3499505
11 000
3499497
10 500
3499473
10 000
3488104
9 800

Slutpris SEK:
11 500
1 044 EUR, 1 121 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.