Sjöofficerssabel

454099

SABEL, svensk, 1800-talets mitt, för sjöofficer, skålslipad Hafström-klinga, parerplåt dekorerad med lilla riksvapnet över ankare och lagerkvistar, nätskuren kavel, nitknapp med grevligt monogram, svart lädelbalja med två förgyllda mässingsbeslag dekorerade med ankare, eldrör, kaveldun treudd mm, längd 88 cm

Vapen/Medaljer

Sjöofficerssabel

Budhistorik (28 bud)
3501978
10 500
3501972
10 000
3501967
9 800
3501967
9 600
3501963
9 400

Slutpris SEK:
10 500
1 057 EUR, 1 201 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.