Brittisk flintlåspistol

453207

FLINTLÅSPISTOL, engelsk, signerad In Henshaw, (John H) daterad 1763, pipa med otydligt namn över kammarstycket och kontrollstämplar, kaliber ca 15,5 mm, signerat lås, helstock i valnöt med beslag och tumplåt i silver, längd 36 cm

lagad kolvbräcka, smärre stocklagning runt låset

Vapen/Medaljer

Monter 24

Brittisk flintlåspistol

Budhistorik (32 bud)
3498416
10 000
3498417
10 000
3498416
9 800
3498414
9 600
3498404
9 400

Slutpris SEK:
10 000
977 EUR, 1 143 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.