Skål med lock Kina 1800-tal

480759

SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, med hänklar, dekor av lotusslingor i underglasyrblått, lockknopp i form av fohund, höjd ca 14 cm, diameter ca 15 cm

Två tillverkningssprickor (ej genomgående), tejprester

Orientaliskt, Porslin

Monter 11

Skål med lock Kina 1800-tal

Budhistorik (12 bud)
3440259
3439750
3433145
750
3433134
700
3432826
650

Slutpris SEK:
121 EUR, 137 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.