Tekanna 1700-tal Famille rose

480756

TEKANNA, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av strödda blomsterkvistar med krysantemum samt pion i emaljfärger, järnoxid, höjd ca 14 cm

Smärre tillverkningsspricka, pipen med smärre nagg

Orientaliskt, Porslin

Tekanna 1700-tal Famille rose

Budhistorik (7 bud)
3439843
3431437
3431436
1 800
3431433
3431255

Slutpris SEK:
222 EUR, 252 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.