Krus Danmark 1700-tal

480607

KRUS, Danmark, 1700-tal, saltglaserat stengods med lock av silver med förgylld medalj, Fredrik IV av Danmark, reformationsfesten 1717, medaljör Peter Berg, locket invändigt förgyllt, mästarstämpel AS, höjd ca 20 cm

Smärre slitage, enstaka bristning samt lagning på locket

Metall

Monter 5

Krus Danmark 1700-tal

Budhistorik (13 bud)
3436799
3436798
2 600
3431554
2 400
3431553
3431552

Slutpris SEK:
302 EUR, 343 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.