Luta Matthias Petter Kraft

480563

LUTA, stockholmsarbete av Matthias Petter Kraft, (instrumentmakare ca 1780, hovinstrumentmakare 1803), signerad med etikett Kraft, Kungl Hof Makare, anno 1796, numrerad 585, längd 96 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Renoverad och kompletterad

Instrument

Luta Matthias Petter Kraft

Budhistorik (5 bud)
3436962
6 800
3431691
6 000
3431683
5 000
3431682
3426344

Slutpris SEK:
6 800
685 EUR, 778 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.