Luta Stockholmsarbete av Lorents Mollenberg

480560

LUTA, stockholmsarbete av Lorents Mollenberg (1765?-1824) dåtidens främste lutinstrumentmakare i Stockholm, signerad med pappersetikett N 93 Lorents Mollenberg Stockholm 1819, längd ca 102 cm, reparerad av N. Bengtson Kiby Stockholm 1947

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Slitage

Instrument

Monter 2

Budhistorik (8 bud)
3439086
7 000
3439077
6 000
3431685
3427680
3427000
700

Slutpris SEK:
7 000
705 EUR, 801 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.