Karmstol gustavianska av Erik Öhrmark

480527

FÅTÖLJ, gustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmark, (mästare i Stockholm 1777-1813/16) otydligt signerad EÖM, träskuren dekor av hörnfleuroner, kannelerade ben, bemålade, sitthöjd 41, höjd 93 cm

Proveniens: Fållans Gård, Trångsund

Slitage, maskstungen, kompletterade fotavslut

Möbler, Fåtöljer

Hylla 7

Budhistorik (13 bud)
3438724
5 600
3438716
5 400
3438705
5 200
3427022
5 000
3438704
5 000

Slutpris SEK:
5 600
564 EUR, 641 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.