Kaffeservis Frankrike

480496

KAFFESERVIS, 13 dlr, porslin, Frankrike, 1800-talets första hälft, dekor av blommor o guld, kopparnas öron med dekor av lejonmaskaroner, bestående av 11 kaffekoppar med fat, kaffekanna med lock, bojan med lock, kannans höjd ca 21 cm

En kopp med spricka, ett fat med nagg, en kopp med lagning, ett fat med lagning, kannans pip med mindre nagg, gulddekoren med smärre slitage

Keramik/Porslin

Monter 10

Kaffeservis Frankrike

Budhistorik (24 bud)
3438759
5 200
3438765
5 000
3438759
4 800
3438756
4 600
3438758
4 600

Slutpris SEK:
5 200
524 EUR, 595 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.