Tapio Wirkkala Kantarelli Iittala

480475

TAPIO WIRKKALA, "Kantarelli", vas, Iittala, linjeslipad dekor, signerad Tapio Wirkkala Iittala, höjd ca 10,5 cm

HISTORIK: Modellen är formgiven 1946 och kom att tillverkas i tre olika storlekar mellan åren 1948-60, visades på Triennalen i Milano 1951

Slitage

Glas, Konstglas

Monter 8

Budhistorik (8 bud)
3438152
600
3428773
550
3438151
500
3428773
450
3428158

Slutpris SEK:
600
60 EUR, 69 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.